WIELKANOCNE ZWYCZAJE I WRÓŻBY

Wielkanocne zwyczaje i wróżby o których warto pamiętać. Dzięki nim te świąteczne dni są dla Was i Waszych bliskich bardziej radosne.

Wielkanoc – to najstarsze i najważniejsze święto religijne. Może warto więc zastosować kilka wróżb dla polepszenia naszego życia i nastroju.

Wielkanoc – to święto obfituje w wiele zwyczajów, które praktykowane są po dzień dzisiejszy. Oczywiście wszystko można częściowo zmodyfikować i dostosować do naszych potrzeb. Chciałabym Wam przedstawić kilka obrzędów, które być może przyczynią się do poprawy Waszego życia a nawet poprawią jego standard. Wiele z tych zwyczajów zaczerpnęłam z własnego życia. Myślę, że warto spróbować zastosować niektóre z nich, chociażby dlatego, że sama świadomość poprawienia jakości swojego życia da nam namacalny efekt. Często brakuje nam motywacji i siły woli, a właśnie takie święta są taką motywacją do tego, aby zacząć coś od nowa. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Dla mnie też zawsze jest to okazja do zmodyfikowania swojego życia i spróbowania czegoś nowego.

Oczyszczanie domu

Uważa się, że przed Wielkanocą powinno się dokładnie posprzątać swój dom, gdyż jest on zawsze wystawiony na działanie negatywnych energii takich jak: gniewne myśli, strach, kłótnie, chaos, które często pozostają niezauważane w naszym domu. Wtedy wystarczy niewielka „iskra” w postaci niechcianego słowa i kłótnia gotowa. Takie porządki mają także symboliczne znaczenie, gdyż wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Akurat tutaj to chyba wszyscy robimy porządki przedświąteczne, więc nic nie powinno nam zagrażać.

Palemki na szczęście

W niedzielę palmową zabiera się palemki do Kościoła, aby je poświęcić. Później delikatnie bije się domowników taką palemką celem zapewnienia im szczęścia przez cały rok. Także uważa się, że powinno się połknąć takiego „kotka” z bazi, gdyż to wróży zdrowie i bogactwo. Takich bazi nie powinno się wyrzucać, tylko włożyć do wazonu, aby chroniły dom przed wszelkim nieszczęściem i złośliwymi sąsiadami.

Woda na zdrowie i urodę

Dawniej uważano, że każdy człowiek powinien w Wielki Czwartek lub Wielki Piątek wykąpać się najlepiej w rzece (myślę, że możemy w wannie lub pod prysznicem), aby zmyć z siebie wszelkie nieczystości. Taki rytuał pozwala na zachowanie zdrowia i urody… To dobre dla tych, co kąpią się raz na tydzień 😉

Wielka Sobota – jaka woda dobra na piegi 😉

Oczywiście w ten dzień święci się jedzenie. Jednak nie to jest ważne – ważne jest to, że jeśli w Wielką Sobotę dziewczyny obmyją twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną im piegi i inne mankamenty urody! Natomiast jeśli osoba chora umyła się w takiej wodzie to szybko wracała do zdrowia.

Ciąg dalszy znajdziecie tutaj 🙂