ZAPYTAJ LUSTRA O ZDROWIE

Czy zmarszczki na twarzy są tylko oznaką upływającego czasu? Nie! Zmarszczki mogą niekiedy też świadczyć o chorobie.

Często spoglądając w lustro, patrzymy i stresujemy się, że znowu na twarzy pojawiła się zmarszczka.  Kupujemy kremy i nakładamy duże ilości celem jej zredukowania. Niestety, nie zawsze nam to się udaje. Dlaczego? Bo ta zmarszczka, która pojawiła się na buzi, wcale nie musi oznaczać upływu czasu. Może oznaczać, że nasz organizm toczy choroba. Warto wówczas wziąć lusterko i dokładnie przyjrzeć się naszej zmarszczce, aby ewentualnie zapobiec chorobie. Dobrze też wiedzieć, że miejsce, gdzie pojawi się bruzda oraz jej głębokość może wiele nam o tej chorobie powiedzieć.

Poniżej przedstawię Wam, na które zmarszczki powinniście zwracać szczególną uwagę, aby zobaczyć, czy nie zagraża Wam jakaś choroba.

Zapytaj lustra o zdrowie

A – pozioma bruzda na czole.

Jeśli takową zauważycie u siebie to macie lub będziecie mieć problemy z oczami. Najczęściej można ją zauważyć u krótkowidzów, ale może też ostrzegać przed zaćmą. Powinniście wówczas bardzo poważnie traktować różne dolegliwości związane z oczami, mianowicie: łzawienie, „mgiełka” przed oczami, zawężone pole widzenia.

Zalecenia:

Należy szczególnie dbać o higienę oczu, czyli: unikać ostrego słońca, zakładać okulary przeciwsłoneczne, nie czytać o zmroku, palić białe światło, ograniczać pracę przy komputerze.

B – pozioma bruzda u nasady nosa (między oczami).

Ta zmarszczka informuje o ewentualnych problemach z kręgosłupem i mięśniami pleców.

Zalecenia:

Należy regularnie wykonywać ćwiczenia korygujące postawę, zwłaszcza jeśli mamy tzw. pałąkowate plecy. Warto też uprawiać jogę, ale pod okiem instruktora, gdyż źle wykonywana, zamiast pomóc może zaszkodzić. Od czasu do czasu można wybrać się też do dobrego masażysty, który fachowo wymasuje plecy bądź sprawdzi inne nieprawidłowości.

C – pionowa bruzda między brwiami.

Mając zmarszczkę w tym miejscu, możemy mieć kłopoty z zatokami i układem oddechowym. Jesteśmy też bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje typu: katar, angina, grypa.

Zalecenia:

Warto wtedy hartować organizm i uodparniać go na wszystkie możliwe sposoby. Dobrze brać naprzemienne kąpiele: ciepła – zimna woda bądź wspomagać się witaminami, najlepiej w naturalnej postaci.

D – bruzda pod oczami.

Taki rodzaj zmarszczek powoduje powstawanie tzw. poduszek pod oczami. Świadczą one o problemach z nerkami, pęcherzem lub wątrobą.

Zalecenia:

Pić dużo płynów, szczególnie niegazowaną wodę mineralną, gdyż w ten sposób oczyścicie sobie przewód moczowy. Należy także unikać ciężkostrawnych potraw, tłuszczu i alkoholu, który bardzo mocno obciąża wątrobę. Jeśli „poduszeczki” zamienią się w brzydkie „wory” – konieczna będzie wizyta u lekarza.

E – bruzdy idące od nosa do kącików ust.

Ten rodzaj zmarszczek powiązany jest ze skłonnością do nadkwasoty, wrzodów żołądka, jelit, a bardzo głębokie zmarszczki – mogą informować o problemach związanych z krążeniem.

Zalecenia:

W takim przypadku bardzo ważna jest odpowiednio dobrana dieta. Należy wyłączyć z pokarmu wszystko, co pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych, choćby kawę, którą tak lubicie. Jemy więcej pokarmów zasadowych, unikamy „złego” cholesterolu i dbamy o sprawność fizyczną.

F – pozioma bruzda między dolną wargą a brodą.  

Taka zmarszczka świadczy o słabym systemie nerwowym, skłonności do popadania w depresję i stany lękowe.

Zalecenia:

Najlepiej jest unikać stresu, chociaż nie zawsze się to udaje. Ale branie środków uspokajających też nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest w takim stanie uprawiać medytację i postarać się zachować dystans do problemów zarówno własnych, jak i otoczenia.

I co o tym sądzicie? Warto jest zapytać się lustra o zdrowie?

Do czego jeszcze może przydać się lustro?

Do Feng Shui – zawsze jest odpowiednie i do pomocy.