O KOBIETACH I DLA KOBIET

Czy my kobiety skazane jesteśmy na brak sukcesu? Jaki prezent dla kobiety?

„Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć.” (Coco Chanel)

I tak trzymaj!

Już za tydzień święto kobiet. W kwiaciarniach „zaroi się” od mężczyzn kupujących swoim partnerkom kwiaty. Ale nie tylko kwiatami obdarowywane są kobiety. Bardzo często wraz z kwiatkiem dostajemy coś słodkiego, a nawet może się zdarzyć mały prezencik. Aby kobieta była zadowolona z prezentu, warto podarować jej coś wyjątkowego, coś, co się jej spodoba. Niestety, nie zawsze mężczyźni potrafią sprostać wymaganiom tej jedynej… Zacznijmy jednak od początku.

Jak zmieniały się role właściwe kobietom i mężczyznom?

Jeszcze nie tak dawno chłopcy i dziewczęta wychowywano tak, jakby należeli do dwóch różnych gatunków. Płeć męską przygotowywano do bycia żywicielami rodziny i do osiągania sukcesów. Natomiast płeć żeńską traktowano podrzędnie. W ostatnim stuleciu wiele się zmieniło i to z korzyścią dla kobiet. Wreszcie zaczęto dostrzegać w kobietach intelekt, zaradność, a nie tylko urodę i status społeczny.

Czy osiągnięcia kobiet ocenia się na równi z mężczyznami?

Z opinii, jakie udało mi się znaleźć, przeczytałam, że większość osób nieco inaczej traktuje sukcesy kobiet, niż sukcesy mężczyzn. Kiedy mężczyzna ma osiągnięcia w pracy, to jest doceniany i szanowany. Jeśli natomiast kobieta odniesie spektakularny sukces, to niektórzy twierdzą, że po prostu miała szczęście. Nadal jest to dość drażliwy temat, chociażby patrząc na wykształcenie. Dzisiejsze kobiety są często lepiej wykształcone niż mężczyźni i też posiadają wysokie kwalifikacje. Niestety, w staraniach o pracę i tak częściej wygrywają mężczyźni. Nie mam nic do płci męskiej, ale ogólnie tak to mniej więcej wygląda.

Czy to oznacza, że my kobiety skazane jesteśmy na brak sukcesu?

Ależ skąd! Kobiety odnoszą sukcesy i to całkiem spore, tylko muszą ciężej na te sukcesy zapracować. Z pedagogicznego punktu widzenia myślę, że różnice w sposobie traktowania dziewcząt i chłopców zaczynają się od pójścia do przedszkola. Dlaczego? Bo już w przedszkolu, mimo iż nauczyciele starają się zapewnić swoim podopiecznym równe szanse, nieświadomie poświęcają więcej czasu chłopcom niż dziewczynkom. Być może wynika to z tego, że chłopcy zachowują się trochę gorzej i przez to wymagają większej uwagi. Są bardziej strofowani, częściej wywoływani do odpowiedzi i zadają mnóstwo „dziwnych” pytań. To wszystko wyrabia w nich stanowczość i umiejętność radzenia sobie z przełożonymi. A dziewczynki zawsze stawiane były za wzór do naśladowania, chociażby za dobre zachowanie czy naukę. Tego zawsze od nich oczekiwano. Spróbujcie przypomnieć sobie niektóre sytuacje ze szkoły i zastanówcie się, czy podobnie było u Was. 

O kobietach i dla kobiet

Dlaczego święto kobiet obchodzimy tylko raz w roku?

No właśnie! Też tego nie rozumiem. Nie jestem jakąś typową feministką, ale uważam, że kobiety codziennie powinno traktować się z szacunkiem. Wcale nie mam na myśli, że chcemy, aby nas sadzano na „tronie” i oddawano nam cześć. Absolutnie nie! Każda kobieta pragnie być traktowana normalnie i żyć tak, jak to sobie zaplanowała. Oczywiście, że miło jest otrzymać od mężczyzny przysłowiowego kwiatka czy jakąś czekoladkę. Ale dlaczego tylko 8 marca? Faktem jest, że wiele mężczyzn daje swoim partnerkom drobne upominki przez cały rok, ale to tylko niewielki odsetek. Zawsze dobre i to.

8 marca

Panowie! Wracając do prezentów, jeśli zamierzacie jakoś szczególnie uczcić ten dzień, to chociaż zwróćcie uwagę na to, co dajecie swoim partnerkom. To bardzo ważne! Wiele kobiet zwraca uwagę na to, ile kwiatów jest w bukiecie i jakie to są kwiaty. Dlatego byłoby dobrze, aby przed zakupem sprawdzić, ile kwiatków włożyć do bukiecika. Możecie również poprzez odpowiednią ilość kwiatów wyrazić swojej partnerce, co do niej czujecie. Zapraszam do sprawdzenia, z ilu kwiatów powinien składać się Wasz bukiet.