WIELKANOC – KOLOROWE ŚWIĘTO

Jak w naszych domach obchodzi się Wielkanoc? Jakie zwyczaje i wróżby związane są z tym świętem?  Co zrobić, aby święta wielkanocne były radosne i pełne magii? Czy zdam maturę? – przepowiednia.

Dlaczego Wielkanoc to kolorowe święto?

Wiem, że do Wielkanocy jeszcze tydzień, ale warto już dzisiaj przygotować się do tego święta. Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę, bo możemy nie zdążyć z przygotowaniami.

Pamiętam jeszcze z dzieciństwa, że Wielkanoc kojarzyła mi się z typową wiosną pełną kolorów i świergotu ptaków. To był okres, kiedy z niecierpliwością czekałam na te właśnie święta, tym bardziej że spędzałam je ze swoimi ukochanymi dziadkami. Moja babcia zawsze starała się, aby Wielkanoc była świętem magicznym i zawsze jej się to udawało. Wokół domu i wewnątrz dominowała biel, zieleń i żółć. Te kolory dodawały nam energii, przepędzały smutki i pomagały odzyskać radość życia.

Może Wielkanoc nie jest tak strojna, jak Boże Narodzenie, ale myślę, że nie musi. Ma coś innego do zaoferowania. Jej główną ozdobą jest budząca się do życia przyroda i słońce, które symbolizuje spokój i nadzieję. Dlatego na świątecznym stole nie powinno zabraknąć takich kwiatów jak: żonkile, tulipany, irysy i pierwiosnki.

WIELKANOC - KOLOROWE ŚWIĘTO

Co na wielkanocny stół?

Warto pamiętać, aby stół przykryć białym lub żółtym obrusem. Jeśli nakryjemy go białym obrusem, to postarajmy się, aby dekoracje były w kolorze żółtym i zielonym. Gdy jednak położymy żółte nakrycie, to wówczas użyjmy zielonych ozdób. W centralnym miejscu stołu zawsze powinna stać święconka, gdyż jej zadaniem jest zapewnienie nam pomyślności i zdrowia. Oczywiście na wielkanocnym stole nie może zabraknąć babki lub baby, jak kto woli. Nie wiem, czy wiecie, ale dawniej przygotowanie ciasta na babę było prawdziwie magicznym rytuałem. Takie ciasto wyrabiało się za zamkniętymi drzwiami, a następnie układało na puchowej pierzynie. Należało przy tym zachowywać się po cichu, aby baba nie upadła. Jeśli ciasto nie wyrosło, to dom czekał cały rok niepowodzeń. Może warto więc sprawdzić, ile prawdy jest w tym rytuale…

Wielkanocne obyczaje

W czasie przesilenia wiosennego i Wielkanocy znika granica pomiędzy ludzkim światem, a „drugą stroną”. Jeśli dobrze wszystko sobie przygotujemy, to możemy całkiem sporo dobrego wyjednać sobie u sił przybywających „stamtąd”. Pamiętajcie, aby w czasie Wielkanocy często otwierać okna! Ucieknie wtedy z domu stara energia i wpadnie nowa, która pozwoli nam na lepiej przeżyć następny rok.

WIELKANOC - KOLOROWE ŚWIĘTO

Nie będę opisywała tutaj wszystkich wielkanocnych zwyczajów, bo już wcześniej o nich pisałam. Dlatego zapraszam do poznania innych obrzędów, które powinno się zrobić w tym czasie.

A że już wkrótce będziemy mieli matury, to może warto zapytać wyroczni o ich wynik? To tak na wszelki wypadek.

Jaki prezent na Wielkanoc?

Ja ze swojej strony polecam darmowego e-booka z afirmacjami dla każdego i na każdą okazję. Może taki prezent zapewni Wam długofalowe szczęście? Nic nie tracicie, a zobaczyć zawsze warto. Informacje na ten temat znajdziecie tutaj. Serdecznie zapraszam.

afirmacje-margo-seila