HISTORIA ZNAKÓW ZODIAKU

RAK, LEW, PANNA

Skąd pochodzą znaki zodiaku? – Historia ich powstania. Rak, Lew i Panna – w mitologii greckiej.

Zapraszam na dalszy ciąg historii powstania znaków zodiaku. Warto poznać, z jaką historią łączy się nasz znak. Może jakieś cechy charakteru pozostały w naszej osobowości z dawnych mitologicznych bóstw? Któż to wie…

RAK

Był on sprzymierzeńcem bogini Hery i miał jej pomóc w zabiciu Herkulesa.

Hera, żona Zeusa, nienawidziła nieślubnych dzieci swojego męża, a szczególnie jednego ulubionego – Herkulesa. Za wszelką cenę chciała się go pozbyć. W tym celu zaczęła tresować Hydrę – olbrzymiego psa z 9 jadowitymi głowami. Pewnego dnia w Lernie, Hera spuściła psa ze smyczy, aby zwabić Herkulesa. Stwór zaczął niszczyć okolicę, mordując ludzi i zwierzęta. Lerneńczycy za radą podstępnej żony Zeusa, poprosili o pomoc Herkulesa. Ten bez namysłu ruszył do wali, nie wiedząc, że od samego początku jest beznadziejna. Okazało się bowiem, że w miejsce jednego odciętego łba, potworowi natychmiast wyrasta kilka nowych. Dopiero gdy heros wpadł na pomysł, aby miejsce po głowie przypalać ogniem, zwycięstwo zaczęło przechylać się na jego stronę. Zawiedziona Hera na pomoc wezwała olbrzymiego Raka. Wpił się on szczypcami w nogę Herkulesa, jednak ten jednym ciosem rozwalił skorupę nowego wroga. Po chwili pozbawił też Hydrę ostatniej głowy i w taki oto sposób wyszedł z tej walki cało. Bogini, chcąc nagrodzić swoje zwierzęta za pomoc, umieściła Hydrę i Raka na nieboskłonie.

LEW

Swego czasu był ulubieńcem Hery, która codziennie gościła go na Księżycu.

Jednak pewnego razu zapomniała go nakarmić i głodne zwierzę zaatakowało konia ciągnącego rydwan Selene, bogini Księżyca. Rozgniewana bogini zrzuciła go na Ziemię. Lew spadł w okolicach Nemei w Grecji i natychmiast zaczął siać postrach, pożerając nie tylko bydło, ale i ludzi. W żaden sposób nie można się było go pozbyć, gdyż żadna broń nie mogła przebić jego magicznej skóry. Wówczas mieszkańcy Nemei poprosili o pomoc Herkulesa, który udusił potwora gołymi rękami.

Co do tego, kto przeniósł Lwa nemejskiego na firmament, są wątpliwości. Jedni twierdzą, że umieściła go tam Hera, by nadal cieszył się wolnością pośród gwiazd. Inni natomiast uważają, że umieścił go tam Zeus, aby upamiętnić wyczyn ukochanego syna.

PANNA

Na niebie sama się schroniła.

Wcześniej nazywała się Astrea, była boginią sprawiedliwości, jedną z trzech sióstr Hor, córek Zeusa i Temidy. W Złotym Wieku, gdy na Ziemi panowała wieczna wiosna, płynęły strugi mleka i słodkiego nektaru, a żywe istoty się nie krzywdziły, mieszkała na naszej planecie.

Kiedy nadszedł Wiek Srebrny i Brązowy, w świecie ludzi nastał czas zbrodni i nikczemności. Astrea nie mogła na to patrzeć i uciekła między gwiazdy, tworząc konstelację Panny.

Opisując historię poszczególnych znaków zodiaku, odnoszę wrażenie, że faktycznie niektóre cechy charakteru bóstw idealnie przekładają się na ludzi spod tychże właśnie znaków.

Na koniec…

Jestem ciekawa, co o tym myślicie. Czy też macie podobne odczucie, czytając historię swojego znaku?

Za tydzień – ciąg dalszy mitologii.