TRZYNASTEGO PIĄTEK

Trzynastego piątek – czy aż taki przesądny?

Czy przesądy pomagają?

W tym roku tylko raz przypada 13-stego w piątek i to właśnie nastąpi w tym miesiącu. Większość z nas uważa, że już sama TRZYNASTKA jest liczbą pechową. A kiedy jeszcze przypada w piątek, to już w tym dniu można mieć wyjątkowego pecha. Przesąd o feralności tej liczby ma bardzo długą tradycję, sięgającą jeszcze w czasy przedchrześcijańskie.

W starożytnym Babilonie wybierano 13 ludzi uosabiających Bogów podczas uroczystości religijnych, gdzie ten ostatni sadzany był z daleka od pozostałych, aby pod koniec ceremonii go „uśmiercić”. Także w Biblii jest wzmianka o 13 Apostołach podczas Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus przepowiedział, że jeden  z nich wkrótce go zdradzi i tak się stało. Po dziś dzień niektóre osoby nie chcą usiąść przy stole, jeśli ma przy nim zasiąść 13 osób.

Oczywiście, że na przestrzeni wieków nastąpiło jeszcze wiele różnych tragedii właśnie w dniu trzynastego, co potęgowało, że liczbę tą uważano za totalnie nieszczęśliwą.

Czy naprawdę trzynastka jest aż tak pechową liczbą?

Na przesądy często ma wpływ kultura i język danego społeczeństwa. W Japonii i Chinach TRZYNASTKI wcale nie uważa się za pechową, nie ma ona tam żadnego szczególnego znaczenia. W tych krajach natomiast CZWÓRKA uważana jest za pechową, dlatego, że w piśmie chińskim znak czwórki oznacza również śmierć. Można więc przypuszczać, że to co ma przynosić nam pecha zależy od tego, gdzie mieszkamy i jak zostaliśmy wychowani (mam na myśli tutaj kulturę i religię).

Często przesądy są nieszkodliwe, a nawet mogą być niezmiernie pomocne chociażby dla tych osób, które mają problem z podejmowaniem ważnych decyzji i boją się, co mają zrobić. W takich sytuacjach niektórzy rzucają monetą, chodzą do wróżek, lub stosują inne metody mające im pomóc. Siła pozytywnego nastawienia została wielokrotnie udowodniona w różnych sytuacjach. Na przykład wiele osób ciągle uważa, że założenie pierścionka lub krawata przynosi szczęście w interesach. Natomiast w szkole czy na studiach, zdanie egzaminu gwarantuje przypięta do klapy garnituru lub spódnicy agrafka.

Znany też jest przesąd, że jeśli nieświadomie założymy garderobę na lewą stronę, to przez najbliższy tydzień będziemy mieli szczęście. Dlatego niektórzy producenci odzieży wykorzystują to i szwy ich kolekcji znajdują się na wierzchniej stronie.

Jak sami widzicie, sposobów na szczęście może być nieskończenie wiele, zależy to w dużej mierze od nas samych i naszego nastawienia do życia. Wiele osób wierzy w to i dzięki temu faktycznie zapewnia sobie szczęście, dlatego nie powinno się z tym walczyć, jeśli te przesądy bywają pomocnicze.

Może warto wreszcie zmienić te negatywne przesądy na pozytywne?

Ja tak zrobiłam i mój świat stał się dużo lepszy i bardziej kolorowy. Dla mnie 13 i w dodatku piątek należy do najszczęśliwszych dni i tak jest już od dłuższego czasu. Trochę mi to zajęło zanim przestawiłam swój sposób myślenia, ale było warto. Pamiętajcie, im bardziej w coś pozytywnie wierzymy (choćby w 13), tym więcej dobrego nam się przytrafi.

Spróbujcie to zmienić i sprawdźcie sami, czy naprawdę tak jest. 

Powodzenia!