NIE GÓDŹ SIĘ NA ŚMIERĆ, CZYLI CO POTRAFI NASZ MÓZG

Jeżeli prowadzimy monotonne i nudne życie, komórki naszego mózgu szybko obumierają. Natomiast jeśli żyjemy z pasją – wówczas potrafią się odradzać.

Nie gódźmy się na śmierć. Dzięki naszemu mózgowi możemy dłużej żyć.

Z pewnością znacie osoby w różnym wieku, które są pełne wigoru, zawsze uśmiechnięte i mają siłę, aby coś robić dla siebie i innych. Często zastanawiacie się, jak one to robią, że im się cokolwiek chce? I oto jest pytanie… A Wy? Jak często powtarzacie sobie, że dłużej nie dacie rady, że macie już dosyć życia? A zastanawialiście się, co zrobić, aby to zmienić?

Może zacznijmy od początku…

Według stanu wiedzy medycznej mózg ludzki, jeśli zostanie uszkodzony, nie jest w stanie się sam zregenerować. Nie jest to do końca prawdą, gdyż istnieje szansa, że mózg ludzki jednak potrafi odzyskać swą dawną sprawność.

Jak to jest możliwe?

Przez lata lekarze uważali, że po przekroczeniu magicznego progu dwudziestu ośmiu lat mózg człowieka powoli i systematycznie zaczyna obumierać, zabijając w sobie codziennie tysiące komórek. Uważano ten proces za nieodwracalny. A zdarzające się czasami „cudowne” uzdrowienia traktowano jako spryt szarych komórek, które w sprzyjających okolicznościach potrafiły przerzucać niektóre funkcje do zdrowych części mózgu.

Najczęściej jednak dziwi fakt, że więcej uzdrowień zdarza się po mechanicznych urazach głowy, niż po zaburzeniach innego rodzaju.

NIE GÓDŹ SIĘ NA ŚMIERĆ, CZYLI CO POTRAFI MÓZG

Dlaczego tak się dzieje?

Mózg pracuje jakby niezależnie od naszego organizmu. Brzmi to trochę abstrakcyjnie, a jednak… Mózg ludzki akceptuje zaburzenia własnego działania, jeśli zostały wywołane przez organizm. Nawet wprowadza własne inicjatywy, które są niezależne od naszego organizmu. Ale kiedy wpływ na jego funkcjonowanie pochodzi z zewnątrz, spoza organizmu, natychmiast podejmuję walkę. Często w tej walce o siebie i swoje funkcje kieruje się jakimiś niewytłumaczalnymi zasadami, które nie zważają na potrzeby organizmu. Wygląda to wtedy tak, jakby organizm nie był mu potrzebny.

Czy to dobrze, czy źle?

No właśnie, jest to trudne pytanie, chociaż analizując kilka opisanych w medycznych czasopismach przypadków, dochodzę do wniosku, że to dobrze, że mózg ludzki potrafi samodzielnie się regenerować. W dodatku potrafi wydłużyć nasze życie. Zapewne stwierdzicie, że to mit… Możliwe, ale co nam szkodzi spróbować zmienić nasze dotychczasowe życie? Nic, tym bardziej że to nic nie kosztuje, wystarczy zmienić odrobinkę swój codzienny tryb życia.

Co potrafi mózg ludzki?

Otóż okazuje się, że po dwudziestym ósmym roku życia wcale nie musimy tracić naszych komórek. A to dlatego, że przyrost komórek odbywa się w naszym mózgu niezależnie od wieku, ale pod warunkiem, że przebywa on w urozmaiconym i pełnym zadań i wyzwań środowisku.

Tylko wówczas mózg widzi potrzebę regeneracji!

Jeśli wokół jest nudno i monotonnie, mózg zwyczajnie sobie „odpuszcza” i znowu zaczyna obumierać, ale w szybszym już tempie. Widocznie nie lubi rutyny. Chcąc go uaktywnić, zacznijcie aktywniej żyć, bądźcie ciekawi świata, szukajcie nowych wyzwać. Wcale nie musicie pracować intelektualnie. Wystarczy mieć w życiu jakąś pasję i ją realizować, szalone pomysły, które można wcielić w życie, a przede wszystkim postarać się być zadowolonym ze wszystkiego, co się wokół Was dzieje. Jak sami widzicie, nie potrzeba zbyt wiele, aby mózg ludzki cieszył się zdrowiem i długim życiem. Nie pozwólcie siedzieć mu przed telewizorem, skazując go na oglądanie nudnych seriali, czy siedzeniem przy komputerze i graniem w gierki. Pamiętajcie, tylko nowe pomysły są w stanie obudzić i pobudzić nasz mózg. To nie fantastyka, to naprawdę działa. Pozwólcie sobie na małe szaleństwo i zobaczcie, czy mimo zmęczenia nie poczujecie się lepiej, zdrowiej…

Może warto spróbować, chociażby po to, aby udowodnić mi, że się mylę.

Już w następnym poście powiem, dlaczego chorujemy i jakie informacje wysyła do nas podświadomość.