JAN

Mężczyzna o imieniu Jan jest wrażliwy, towarzyski, ale z małą inicjatywą. Lubi spokój i własny dom, przez co jest oddany życiu domowemu. To osoba o ujmującej naturze i bystrym umyśle potrafiąca zawsze dobrze doradzić. Potrafi rewelacyjnie naśladować innych i jest wrażliwy na muzykę.

Jan to imię, które przywędrowało z ziemi izraelskiej, a po hebrajsku brzmiało – Johohanan, co znaczy: „Jahwe jest łaskaw”. Imię to możemy znaleźć w Biblii, gdyż nosił je św. Jan Chrzciciel. Warto więc przyjrzeć się temu świętemu, który był i jest wzorem dla większości Janów.

Historia Jana

W małym miasteczku Hebron niedaleko Jerozolimy, na rok przed narodzinami Jezusa, Anioł Gabriel odwiedził krewnych Maryi – Zachariasza i Elżbietę. Oznajmił im, że wkrótce urodzi im się syn, któremu powinni dać na imię Jan.

Małżeństwo było zaskoczone tą wiadomością, gdyż Zachariasz był impotentem, a Elżbieta z nikim nie sypiała, dlatego nie uwierzyli w to, co usłyszeli. Ten brak wiary Bóg ukarał, odbierając Zachariaszowi mowę. Elżbieta zaraz po wizycie anioła zaszła w ciążę i 6 miesięcy przed Bożym Narodzeniem urodziła Jana. Wtedy Zachariasz odzyskał mowę.

Młody Jan był dziwakiem. Odziany w zwierzęcą skórę, żył samotnie na pustyni, żywił się korzonkami, szarańczą i miodem, nie strzygł włosów i unikał ludzi. Wkrótce zaczął też głosić, że Jezus jest Mesjaszem. Ochrzcił go i jego uczniów, zanurzając ich w wodach Jordanu.

Ludzi go czcili i słuchali. Panujący wówczas władca – Herod Antypas, zakochał się w swojej bratowej i żył z nią w grzechu. Jan potępił ten związek, a kobietę nazwał wszetecznicą. Urażona tym Herodiada zapragnęła jego śmierci, ale król nie bardzo chciał to zrobić. Wówczas podstępna kobieta uknuła spisek. Wiedziała, że kochanek uwielbia taniec jej córki. Kazała więc dziewczynie, aby za taniec zażądała nagrody w postaci głowy Jana Chrzciciela. Król spełnił prośbę dziewczyny i rozkazał ściąć więźnia, a jego głowę podać dziewczynie na cynowej misie.   

Jan

Osobowość Jana

Kto nosi imię Jan, ma mocny charakter i wierny jest swoim zasadom. Nie zawsze lubi wszystkie nowinki i rzeczy nie do końca sprawdzone. Bardzo ceni sobie tradycje. Na nowości i ryzyko rzadko daje się namówić. Często ma niewyparzoną buzię i dużą zdolność przyciągania uwagi innych. Kariera i pieniądze mało go interesują, ale lubi pomnażać swoje pieniążki. I co najważniejsze – uwielbia być podziwiany i oklaskiwany. Najlepiej czuje się w rodzinie lub przy swoich wiernych przyjaciołach, chociaż tłumy go przytłaczają. Woli działać i przebywać w samotności, aby nikt mu nie przeszkadzał w jego rozmyślaniach, dlatego też trudno jest się z nim dogadać. Prawie każdy Jan jest osobą aktywną i ruchliwą, a do tego nienawidzi kłamstwa i oszustwa.

Miłość i rodzina

W miłości nie toleruje cwaniactwa ani dwuznacznych sytuacji. Wysoko ceni sobie związek oparty na partnerstwie i zaufaniu. Jednak przez swoją powolność i konserwatywność Jan może przegapić niejedną okazję na udany związek. Niekiedy partnerka Jana powinna pokazać mu, jak bardzo go ceni i jest z nim, aby mógł się przełamać i żyć normalnie. Czasami warto wyjść naprzeciw, by nie zmarnować szansy na udany związek.

Numerologiczne znaczenie imienia Jan

Liczbą imienia Jan jest magiczna i mistyczna SIÓDEMKA, która jest liczbą ludzi, którzy są w jakimś stopniu „nie z tego świata” i żyją nietypowo, często na przekór swojej epoce. Siódemka jest osobą dość nietypową, często wyprzedzającą swój czas. Jest osobą inteligentną, wrażliwą, często posiada też zdolności pozazmysłowe i nadprzyrodzone. Jeśli chodzi o pracę, to najlepiej sprawdzi się jako naukowiec, literat, artysta lub szef, ale pod warunkiem, że inni zdejmą z niego męczące drobiazgi.

Znak zodiaku i Jan

Jan, jako historycznie związany z żywiołem wody, jest doskonałym imieniem dla wodnych znaków. Raki, Ryby i Skorpiony będą się z nim czuły doskonale i pewnie.

Natomiast Bykom, Wodnikom i Strzelcom doda nieco fantazji i uporu.

Barany i Lwy nieco utemperuje.

Z kolei Koziorożcom i Pannom doda bystrości umysłu.

Co do Bliźniąt i Wag – nauczy ich powagi i głębszego myślenia.

Sprawdź – czy jest tam już Twoje imię. Jeśli nie, to zasugeruj, a ja je scharakteryzuję.